Lietuvos žemės ūkyje didžioji dalis (apie 98 proc.) darbų atliekama su NVS šalyse pagamintais traktoriais. Nors rinkoje gausu modernios vakarietiškos technikos, tokie modeliai kaip MTZ-80 ir MTZ-82 užima išskirtinę vietą ir vertinami dėl savo mechaninio atsparumo bei galimybės optimizuoti ūkio veiklos sąnaudas.

Istorinė Kuro Sąnaudų Apžvalga
Kyla klausimas, kiek kuro išeikvodavo sovietinės transporto priemonės, pvz., traktoriai. Pirmiausia galima aptarti Altajaus gamykloje gamintus traktorius T-4, kurie buvo surinkinėti nuo 1964 iki 1970 metų. Šių traktorių variklių galingumas prilygo 130 AG, o valandą dirbdami jie sunaudodavo 24 litrus degalų. Degalų bakas buvo 320 litrų talpos, todėl traktorius galėjo gana ilgai be sustojimo dirbti.
Kiti, iš Minsko traktorių gamyklos išriedėję traktoriai MTZ-52, buvo pradėti gaminti 1962 metais, o jų gamyba nutraukta 1985-aisiais. MTZ-52 variklio galingumas - 55 AG, o degalų per valandą jis sunaudodavo 8 litrus. Bako talpa - 130 litrų.
Dar vienas aptartinas traktorius - gigantiškų matmenų T-150K. Šios markės technika nuo 1967 metų buvo gaminama Charkovo traktorių gamykloje. T-150K išsiskyrė didesniu našumu, jo variklio galingumas - 165 AG, degalų išeiga - 28 litrai per valandą, o bako tūris - 375 litrai.
MTZ-80 ir MTZ-82: Techniniai Duomenys ir Patikimumas
Bendrosios Charakteristikos
MTZ-80 ir MTZ-82 modeliai projektuoti kaip universalios mašinos, kurių techninė priežiūra yra prognozuojama. Šiuose modeliuose montuojami keturių cilindrų dyzeliniai varikliai (D-240 arba naujesnis D-243), išvystantys 80-82 AG galią prie 2200 aps./min. Šie agregatai vertinami dėl aukšto sukimo momento (apie 290 Nm), leidžiančio stabiliai dirbti su sunkiu apkrovimu esant žemiems sūkiams. Mechaninė MTZ transmisija su 18 pavarų į priekį ir 4 atgal leidžia pasirinkti optimalų greitį nuo 1,9 iki 34 km/val. Dviejų pakopų reduktorius leidžia perjungti diapazonus neprarandant traukos, o tai kritiškai svarbu ariant sunkią dirvą.
MTZ-80 (4x2) vs. MTZ-82 (4x4)
Esminis skirtumas tarp šių modelių yra važiuoklės tipas:
- MTZ-80 varomas tik galiniais ratais (4x2), todėl yra manevringesnis transporto darbuose.
- MTZ-82 pasižymi visų varančiųjų ratų sistema (4x4) ir portalinio tipo priekiniu tiltu su kūginėmis pavaromis.
Patikimumo Rodikliai ir Gedimai (2006 m. duomenys)
Lietuvos žemės ūkyje didžioji dalis darbų atliekama su NVS šalyse pagamintais traktoriais, tačiau svarbu rimtai apsvarstyti, ką rinktis, nes vakarietiškų traktorių kainos gali atbaidyti, o nebrangių MTZ traktorių kokybė gali padidinti jų naudojimo kaštus.
Nauji MTZ 80, 82, 80.1, 82.1 traktoriai
Bene mažiausios gedimų šalinimo išlaidos (Lt/1 000 mh) ir trukmė (val./1 000 mh) yra naujų (iki 10 m.) MTZ 80; 82; 80.1 ir 82.1 traktorių grupėje. Nors šie traktoriai genda truputį dažniau negu nauji vakarietiški traktoriai, tačiau vieno gedimo remontas pigesnis. Tačiau šiuose traktoriuose labai skiriasi traktorininko darbo sąlygos ir kiti techniniai parametrai ne MTZ gamintojų naudai.
Šiek tiek modernesni MTZ 923, 952, 1025 traktoriai
Vertinant šiek tiek modernesnius MTZ 923; 952; 1025 traktorius, pagrindiniai patikimumo rodikliai yra daug prastesni negu vakarietiškų naujų traktorių. MTZ 920; 952; 923; 1021; 1025 traktorių vidutinės gedimų remonto išlaidos yra 934 Lt/1 000 mh, o vakarietiškų naujų - 836 Lt/1 000 mh. Šie skaičiai patvirtina, kad Minsko traktorių gamyklos produkcijos kokybė suprastėjo.
Šių traktorių patikimumo rodikliai labai skiriasi nuo naujų MTZ 80; 82 traktorių rodiklių ir yra artimi MTZ senų traktorių (virš 10 m., amžiaus vidurkis 14,8 m.) rodikliams.
Dažniausiai pasitaikantys gedimai
- Elektros įranga: bene visuose traktoriuose dažniausiai genda elektros įranga, išskyrus T 150K; K701 traktorius, kuriose elektronikos yra mažiau.
- Degalų tiekimo sistema: vakarietiškų naujų traktorių net 33 proc. gedimų buvo smulkūs ir vidutiniai degalų tiekimo sistemos gedimai. Tam įtakos turi prasta naudojamų degalų kokybė ir ne laiku atliekama techninė priežiūra.
- Hidraulinė sistema: MTZ 920; 923; 952; 1025 traktorių hidraulinė sistema gedo daug dažniau (35 proc.) negu MTZ 80; 82; 80.1; 82.1 (19 proc.).
- Aušinimo sistema: T 150K; K701 savininkams reikėtų atkreipti dėmesį į aušinimo sistemos gedimus - net 53 proc. visų traktorių aušinimo sistema gedo, o tai tikėtinai lėmė ir variklio gedimus (73 proc.).
Kuo technika senesnė, tuo dažniau ji genda, o senų traktorių remontas yra brangiausias ir atima daugiausia laiko. Naujų vakarietiškų traktorių grupėje gedo tik 17 proc. visų traktorių, o senų traktorių grupėje teko remontuoti net 85 proc. traktorių. Panašūs rezultatai stebimi MTZ 80/82 naujų ir senų traktorių grupėse (atitinkamai 27 proc. ir 72 proc.). Analizuojant didelius gedimus, dažniausiai genda senų traktorių varikliai, o naujų - pavarų dėžės ir tiltas.
Ūkininkų Nuomonė ir Racionalus Pasirinkimas
Pasitenkinimas Traktoriais
Daugiausia labai patenkintų ar patenkintų savo traktoriais yra ūkininkų, turinčių naujus (iki 10 m.) traktorius. Daugiau negu pusė MTZ senų traktorių savininkų taip pat yra patenkinti savo traktoriais. O štai Vakarų šalių gamybos senų traktorių bei T 150K; K 701 savininkai dažniausiai savo technika patenkinti tik iš dalies dėl palyginti didelių remonto kaštų. T 40 ir T 25 savininkai taip pat patenkinti tik iš dalies.

Naujos ir Naudotos Technikos Įsigijimas
Remiantis apklausos duomenimis, įsigyti naują traktorių yra linkę dauguma dalyvavusių ūkininkų. Beveik pusė turinčių senus MTZ traktorius žemdirbių ir ateityje ketina įsigyti naudotą traktorių. Labiausiai neapsisprendę yra ūkininkai, dirbantys su senais Vakarų šalių gamybos traktoriais, kurie abejoja dėl naujo ir seno traktoriaus įsigijimo.
Ūkininkų nuomonė dėl naudotos technikos pirkimo pasikeistų, jei firmos, įvežančios naudotus traktorius iš Vakarų, suteiktų jiems garantijas ir teiktų kvalifikuotas serviso paslaugas. Labiausiai patenkinti savo turimais traktoriais yra naujų Vakarų šalių gamybos ir MTZ-80; 82; 80.1; 82.1 traktorių savininkai.
Kabinų pasirinkimas: Maža vs. UK tipo kabina
Lietuvoje dažnai sutinkamas terminas UK tipo kabina (rus. "улучшенная кабина" - „pagerinta kabina“). Nors klaidingai manoma, kad tai susiję su Jungtine Karalyste, iš tiesų tai gamyklinis modelis, pasižymintis gerokai didesniu tūriu. Lietuvoje šios kabinos yra itin paplitusios ir vertinamos labiau nei senoji „mažoji“ kabina. „UK tipo“ kabina suteikia geresnį matomumą, turi efektyvesnę šildymo sistemą, geresnę garso izoliaciją ir ergonomiškesnį valdymo svirčių išdėstymą.
Degalų Sąnaudų Mažinimo Veiksniai ir Tyrimai
Išlaidos degalams gali siekti net iki 45 proc. visų žemei įdirbti skirtų išlaidų. Nustatyti sunaudojamą degalų kiekį pravartu, kai planuojant biudžetą reikia įvertinti naudojamos technikos efektyvumą. Kitas degalų sąnaudų mažinimo aspektas - kenksmingų išmetamųjų dalelių ir dujų kiekis. Nuo agregato būklės, galingumo, optimalių darbo sąlygų priklauso ir tai, kiek į aplinką patenka šalutinių degalų degimo produktų.
5 variklio gudrybės, kurios IŠ TIESŲ SUMAŽINA JŪSŲ degalų sąnaudas 30 %! (2026 m. degalų krizės leidimas)
Variklio Sūkiai ir Traktoriaus Greitis
Kai kurie tyrimai atskleidė, kad pakeitus variklio sūkių skaičių (nuo 2 200 iki 1 600 min-1) dyzelino sąnaudas galima sumažinti maždaug 7,5 l/val. Tačiau išmetamųjų dujų emisijos dėl to nebūtinai sumažėja. Vienas iš mokslinėje literatūroje minimų aspektų, turinčių įtakos degalų sąnaudoms, yra traktoriaus greitis - kuo didesnis greitis, esant tai pačiai traktoriaus apkrovai, tuo daugiau degalų sunaudojama.
Arimo Gylis ir Dirvos Paruošimas
Kadangi arimas yra viena svarbiausių dirvos ruošimo operacijų, kuriai sunaudojama didelė dalis degalų, yra siekiama išsiaiškinti, kaip arimo gylis gali paveikti derliaus kiekį. Pastaruoju metu nagrinėjama galimybė atsisakyti arimo 20-30 cm gyliu (gilusis arimas) ir pereiti prie paviršinio purenimo arba minimalaus įdirbimo (15 cm gyliu). Žinoma, ne visoms grūdinėms kultūroms yra tinkamas seklus dirvos paruošimas.
Degalų sąnaudoms įtaką daro ir dirvos tipas, granuliometrinė sudėtis, drėgnumas. Smėlėtos dirvos praktiškai neturi jokios įtakos, tačiau kitaip yra dirbant šlapiose, per sausose, sunkios granuliometrinės sudėties dirvose.
Technikos Priežiūra ir Modernizavimas
Pirmiausia reikėtų pasitikrinti, ar dirbama su techniškai tvarkingu traktoriumi. Pavyzdžiui, sugedęs termostatas netinkamai reaguoja į temperatūros pokyčius, užteršti degalų purkštukai ar oro filtrai trukdo efektyviai išnaudoti degalus. Netgi reguliuojant padangų slėgį pagal atliekamą operaciją galima sumažinti degalų sąnaudas nuo 5 iki 15 proc. (mažesnis slėgis padangose ariant dirvą ir didesnis važiuojant keliu). Taip pat pravartu apsvarstyti AdBlue sistemos įdiegimą traktoriuje.
Mažesniam degalų suvartojimui įtakos turi darbų planavimas ir naudojama įranga. Ariant dirvą, pakeičiama viso ariamojo sluoksnio sandara, nuo arimo kokybės iš dalies priklauso derliaus kokybė. Įtakos sunaudojamų degalų kiekiui turi keli pagrindiniai veiksniai:
- Arimo būdo pasirinkimas
- Agregato pasirinkimas
- Dirbimo greitis
- Dirvos būklė
Ariant per dideliu greičiu, dirvos velėna gali būti nusviesta per toli, tai gali daryti neigiamą poveikį žmogui traktoriuje dėl padidėjusio vibracijų lygio, be to, padidėja tikimybė pažeisti padargus. Todėl dažniausiai pasirenkamas 6-10 km/val. greitis.
Eksperimentiniai Duomenys ir Finansinė Nauda (2018 m. balandis)
Eksperimente buvo vertinamos degalų sąnaudos ariant, pasirinkus lygųjį arimo būdą. Pagrindiniai keičiami parametrai buvo arimo greitis (6, 8 ir 10 km/val.) ir arimo gylis (15, 20, 25 ir 30 cm). Bandymai buvo atliekami 2018 m. balandį. Oro temperatūra svyravo nuo 10 iki 15 °C mėnesio viduryje ir 15-23 °C mėnesio pabaigoje. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, visoje šalyje balandį dirva buvo drėgna 20 cm gylyje.
Eksperimentui atlikti buvo pasirinkti Deutz DX-90 (67 kW) ir Case IH Puma 130 (130 kW) bendrosios paskirties traktoriai. Case IH Puma 130 traktorius turi AdBlue sistemą bei automatinę pavarų dėžę. Arimui su Deutz DX-90 traktoriumi buvo naudojamas vartomas Ovlac trijų korpusų, reguliuojamo darbinio pločio (35-50 cm) plūgas, nustatant maksimalų 50 cm darbinį plotį.
Tyrimai su Deutz DX-90
Bandymai su Deutz DX-90 traktoriumi atlikti dviejuose laukuose: pirmame sklype dirva priemolio tipo, antrajame vyrauja juodžemio tipo dirvožemis. Žemės informacinės sistemos (ŽIS) duomenimis, abiejų sklypų dirvožemio našumo balas ir dirvos tipas priklauso tai pačiai grupei (našumo balas tarp 37,1-42, dirvos granuliometrinė sudėtis - smėlingas lengvas priemolis).
Mažiausiai degalų sunaudota ariant 6 km/val. greičiu ir 15 cm gyliu, o daugiausia - 10 km/val. greičiu ir 30 cm gyliu. Įvertinus arimo gylį ir greitį, degalų sąnaudos gali išaugti 10-37 proc. Dirvos tipas turi mažiau įtakos, kadangi dirva turėtų būti panašios granuliometrinės sudėties ir kietumo. Ariant didesniu greičiu arba gilesniame sluoksnyje, degalų sąnaudos išauga. Arimo greitį pakeitus nuo 6 iki 10 km/val., degalų sąnaudos gali padidėti 10-27 proc. Dyzelino sąnaudos ariant 20 ir 25 cm gyliais buvo panašios (skyrėsi 2-7 proc.). Jeigu ariama tuo pačiu greičiu, degalų sąnaudų pokytis, pereinant nuo arimo 15 cm gyliu prie 20 cm, siekia 5-16 proc. Toliau gilinant armens sluoksnį degalų skirtumas yra mažesnis ir siekia 1-6 proc.
Tiesinės priklausomybės lygtis leidžia gana gerai įvertinti degalų sąnaudas, jei planuojama keisti arimo greitį.
Tyrimai su Case IH Puma 130
Su traktoriumi Case IH Puma 130 bandymai buvo atliekami 3 tipų laukuose: A - rudžemio (lengva žemė), B - molio (sunki žemė), C - priemolio. ŽIS duomenimis, našumo balas didžiausias A vietovėje - 57, B teritorijoje - 36,5, o C vietovėje - 38-42.
Skirtingose dirvose, ariant traktoriumi Case IH Puma 130, degalų sąnaudų pokyčiai buvo gana panašūs, tai gali būti paaiškinama tuo, kad traktoriuje yra įdiegta automatinė pavarų perjungimo bei AdBlue sistemos, kurios leidžia tolygiai paskirstyti naudojamus degalus.
Dirva turi įtakos degalų sąnaudoms ariant. Našumo balas mažiausias buvo molio tipo dirvoje, todėl gruntas ten buvo kietesnis ir žemę sunkiau įdirbti. Rudžemio dirva buvo puresnė, todėl ir degalų sąnaudos mažesnės.
Mažiausiai dyzelino sunaudota ariant 15 cm gyliu 6 km/val. greičiu, o daugiausia, kai pasirinktas 10 km/val. arimo greitis ir arta 30 cm gyliu. Didžiausias skirtumas tarp arimo 6 ir 10 km/val. greičiais - pokytis siekia 6-18 proc. arba 1,3-1,6 l/ha. Didinant arimo greitį, sunaudojamo dyzelino kiekis auga proporcingais apie 2-6 proc. intervalais.
Molio dirvoje didesnės reikšmės turi arimo gylio pakeitimas - ariant gilesniame sluoksnyje, sąnaudos didėja greičiau nei anksčiau nagrinėtose dirvose.
AdBlue Sąnaudos
Kadangi traktorius Case IH Puma 130 yra su AdBlue sistema, buvo įvertintos ir šio skysčio sąnaudos. Rudžemio ir priemolio dirvose (lengvesnės struktūros) karbamido tirpalo buvo sunaudota 0,022 l kiekvienam litrui dyzelino. Molio dirvoje papildomai prisideda 0,044 euro.
Ekonominis Efektyvumas
Žymėto dyzelino kaina ūkininkams 2018 m. gegužę buvo 0,75 Eur/l. Specialų karbamido skystį 10 l pakuotėje buvo galima įsigyti už 10,30 Eur (1,03 Eur/l).
Traktoriumi Deutz DX-90 ariant molžemio dirvoje pastebėta, kad daugiausia degalų sutaupoma, jeigu arimas 25 arba 30 cm gyliu yra pakeičiamas arimu 15 cm gyliu. Ariant 100 ha plotą 15 cm gyliu vietoje 25 cm, galima sutaupyti nuo 75 iki 270 eurų (priklauso nuo arimo greičio). Atsisakius labiausiai nenaudingo arimo 30 cm gyliu ir 10 km/val. greičiu, galima sutaupyti 315 eurų.
Fiksuojant laiką, kiek užtrunkama suarti 1 ha žemės, žymūs skirtumai buvo pastebėti tik ariant skirtingu greičiu:
- 6 km/val. greičiu: 1 val. 55 min.
- 8 km/val. greičiu: 1 val. 30 min.
- 10 km/val. greičiu: 1 val. 20 min.
Nors laiko ir piniginiu atžvilgiu geriausia būtų arti 10 km/val. greičiu, tačiau įvertinus ir sutaupytų degalų kainą matyti, kad bendrosios išlaidos būtų mažesnės ariant 8 nei 10 km/val.
Naudojant traktorių Case IH Puma 130, finansinė nauda taip pat įvertinta panašiu principu. Ariant Case IH Puma traktoriumi 6 km/val. greičiu buvo sugaišta 1 val. 40 min. vienam hektarui paruošti, 8 km/val. greičiu - 1 val. 20 min., 10 km/val. - 1 val. 10 min. Gautos panašios sumos, todėl ariant greičiau didelio sutaupymo nėra.

Kuro ir Darbų Apskaita
Kuro ir darbų apskaitai patariama naudoti paprastą dokumentaciją: pasitvirtinti motovalandos normą ir naudoti patogią lapo formą, pavyzdžiui, Excel-yje. Kuro norma nustatoma empiriškai: įpilama tam tikras kiekis kuro, dirbama kol kuras pasibaigia, pamatuojamas laikas ir iš to apskaičiuojama norma. Svarbu atsižvelgti, kad važiuojantis ekskavatorinis krautuvas sunaudoja daugiau litrų nei dirbantis. Tokiu atveju reikia imti vidurkį tarp važiuojančio ir dirbančio kuro normų ir patvirtinti vieną kuro normą.
Su Belarus 572 turbo traktoriu, naudojant diferencialo blokavimą automatinį, priekinį tiltą automatinį, jėginį reguliatorių, padangas 16,9 R 38, bėgius 7 su reduktoriumi arba 5 be reduktoriaus, greitį 9 - 9,5 km/h, ir plūgą Overum 3 x 40, kuro sąnaudos yra 15 - 18 l/ha, priklausomai nuo žemės.
5 variklio gudrybės, kurios IŠ TIESŲ SUMAŽINA JŪSŲ degalų sąnaudas 30 %! (2026 m. degalų krizės leidimas)
tags: #mtz #kuro #sanaudos #l #val
